Teaching awards contenders named

The shortlist for the 2013 EUSA Teaching Awards has been announced.

lecture

Run by EUSA and voted for by students, these annual awards celebrate teaching excellence at the University.

This year there are 14 awards categories rewarding teaching and teaching support staff, postgraduate tutors and students who support their peers through recognised schemes.

This year the panel were hugely impressed by the quality of the nominations from across the University. I have always been pleasantly surprised at the lengths members of the University community will go to to ensure that their teaching is world leading.

Andrew Burnie

EUSA Vice-President Academic Affairs

Shortlist

Teaching Employable Skills Award

  • Andrew Curtis (GeoSciences)
  • Tina Duren (Chemical Engineering)

Best Personal Tutor Award

  • Daniel Carr (Law)
  • Joan Smith (Edinburgh College of Art)

Postgraduates Who Tutor Award

  • Holly Davis (Social & Political Studies)
  • Sarah Humayun (Literatures, Languages & Cultures)

Best Research or Dissertation Supervisor

  • Kathleen McSweeney (History, Classics & Archaeology)
  • Niamh Nic Shuibhne (Law)

Teaching with Technology Award

  • Jan Eichhorn (Social & Political Science)
  • Fritha Langford (The Royal (Dick) School of Veterinary Studies)

Teaching in the International Classroom Award

  • Graeme Laurie (Law)
  • Sakino Nakayama (Literatures, Languages & Cultures)

Robert Kendall Award for Teaching in Medicine

  • Alwayn Leacock (Molecular, Genetics and Population Health Sciences)
  • Eleri Williams (Clinical Sciences)

Award for Teaching in the Veterinary Sciences

  • Kevin Eatwell (The Royal (Dick) School of Veterinary Studies)
  • Susan Kempson (The Royal (Dick) School of Veterinary Studies)

Supporting Students’ Learning Award

  • Wendy Housam (Edinburgh College of Art)
  • Connar Mawer (President, Biomedical Society)

Award for Teaching in the College of Humanities & Social Science

  • Lauren Hall-Lew (Philosophy, Psychology & Language Studies)
  • Stephan Malinowski (History, Classics & Archaeology)

Award for Teaching in the College of Science & Engineering

  • Martin Reekie (Engineering)
  • Susan Sierra (Mathematics)

Best School or Subject Area Award

  • Celtic and Scottish Studies
  • The Royal (Dick) School of Veterinary Studies

Best Course Award

  • Climate Change Impacts and Adaptation (Business School)
  • Japanese 2 - Joint Japanese 2A & 2B (Literature, Languages & Cultures)

The Feedback Award will this year be decided by panels of student based in each University school.

Related links

Accessibility menu